DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

...................JEZDECKÝ KLUB  VIKI Horní Újezd..........


Fond Vysočiny

Pár řádků o JK Viki Horní Újezd

Jezdecký klub VIKI Horní Újezd z.s. byl založen v roce 2000. V té době jsme vlastnili dva koníky - Grafiku a Endyho, který vlastně byl u nás na ustájení. V té době myšlenka pracovat s dětmi byla v záčátku. Do stáje byla převezena Sabinka, která tak unikla svému osudu a místo na utracení jsme ji koupili my. Po dlouhé práci a příprav se ze Sabinky stalá skvělá učitelka, která převezla spoustu dětí přes jejich první závody. Stačilo. když zazvonil zvoneček a Sabinka startovala. Spolu s Grafikou, která tou dobou měla problémy se zrakem a ze závodní kariéra byla stažena běhaly po kolbištích v širokém okolí a sbíraly mašličky spolu se šťastnými dětmi. 
A tak se to stalo. V Horním Újezdě se to začalo hemžit dětmi, o prázdninách byl dvůr naplněný táborníky. Stájí prošlo i spustu koní, většinou to byli problémové koně, které s s pomocí šikovnějších a zkušenějších členů klubu stávali provozními koňmi do jezdeckého kroužku. Někdy jsme našli koníkovi nového majitele a koník pokračoval v kariéře pod sedlem v soukromém vlastnictví. A to přišla do stáje i Zefira. Tvrdohlavá, svérázna, prostě Zefča. Po krkolomných domluvách, kdo koho bude poslouchat i Zefča se zařadila do klubu opor a na závodech byla úžasná. A přišla nová majitelka, ale ji ale neporozumněla a tak Zefča putovala na Kuklík, kde stávila několik let. Když jí bylo 18, vrátila se Zefča zpátky k nám do stáje. Je to nepochopitelné, dnes má za sebou dalších jedenáct let práce s dětmi a je oporou ve výuce ježdění na koni. Grafička odešla v jejích 17ti letech do věčných pastvin. Dostala těžkou otravu krve a po třech dnech těžkého boje odešla...
Tím se uzavřela první kapitola života v jezdeckém klubu. A přišel Gomér! Pán tvorstva, který nám to dával najevo při každém pokusu o obsedání. Ano, je to syn naší Grafiky. A spolu s cácorkou Landy(hříbátko od Sabinky) se chopili žezla a začali závodit. Polský koník Boban, který přišel ze stáje v Šumné, taky tvrdohlavě vzdoroval a občas s nějakým dítětem odešel i z parkuru. No, nesmíme zapomenout na Gaudinku, plnokrevná temperamentní kobylka, spoustu energie na vyhrávání - ale zvládnout ji, no, děti se učily. A protože to Gaudinčino učení často bolelo, museli jsme jí najít nové majitele. To se nám podařilo. V krásném místě na Šumavě na pastvinách odchovala krásné hříbátko. 
Prošlo několik dalších koníků. Pinďa, Raslík, Karlík, Calipo, Boženka, Roya - ti všichni se zapsali do srdíček dětí a dospělých, kteří se o ně starali a jezdili na nich. 
A Sabinka a Zefča pořád učí děti.

K dnešnímu dni jezdecký klub provozuje jezdecký kroužek a s dětmi pracuje šest dní v týdnu. V kolektivu klubu je parta lidiček, ktří se s láskou starají o děti i koně. V klubu je nyní 9 koní, 10.koník přijede už brzy :-). 

Jezdecký oddíl "JK VIKI HORNÍ ÚJEZD" BYL REGISTROVÁN U MINISTERSTVA VNITRA

DNE 12.3.2002, IČO : 265 86 231

 

 

A odkaz jezdeckého klubu na facobook: hledejte nás - jk viki horni ujezd

https://www.facebook.com/groups/112269535476210/